Kompozycja i elementy świetnego zdjęcia w fotografii kulinarnej, cz.1

Czy zastanawiasz się czasem, przeglądając zdjęcia w książkach kucharskich lub czasopismach, nad ich kompozycją? Czy zanim sama weźmiesz aparat do ręki, zastanawiasz się,  jakie talerze wybrać? Jakiego koloru? Kwadratowe czy może okrągłe? W jaki sposób ułożyć jedzenie na talerzu? Czy są jakieś zasady, którymi powinien się kierować fotograf?

Ostatnio do ręki wpadła mi książka „Kreatywna fotografia bez tajemnic” autorstwa Bryana Petersona (zdecydowanie mogę ją polecić pasjonatom – amatorom). Książka co prawda nie traktuje bezpośrednio o fotografii kulinarnej, ale mówi o dość uniwersalnych zasadach, które można zaadaptować. I o tym właśnie będzie ten wpis.

Jako że nie mam wykształcenia artystycznego (a wręcz dokładnie odwrotne, może ktoś zgadnie jakie :)), dopiero w tej książce usłyszałam po raz pierwszy o elementach kompozycji fotograficznej (które są oczywiście zapożyczone z teorii sztuki jako takiej, z tego co zrozumiałam). Te podstawowe elementy to:

 • linia
 • kształt
 • forma
 • faktura
 • wzór
 • kolor

Okazuje się, że każde zdjęcie, niezależnie od tego czy jest dobre czy złe, zawiera przynajmniej jeden z tych elementów, często kilka z nich. Sztuka polega na zrozumieniu ich symboliki i umiejętnym wykorzystaniu, do osiągnięcia zamierzonego celu.

Linia

Ze wszystkich elementów kompozycji, linia jest chyba najczęściej spotykanym elementem. To linie tworzą kształty, a kształty tworzą formy. Linia może być krótka, długa, cienka lub gruba, prosta, lub krzywa (taka najczęściej występuje w naturze). Linie krzywe mogą być łagodne – interpretowane jako miękkie i delikatne, lub poszarpane, które mogą być odebrane jako symbol zagrożenia, niebezpieczeństwa.

Jak to wygląda w fotografii kulinarnej? Zastanów się nas wykorzystaniem linii na poniższym przykładzie.

MakaronikiMakaroniki

 

 

 

 

 

 

foto: yuichi.sakuraba

Tutaj linie są widoczne na pierwszy rzut oka – mamy dwie długie  linie ukośne, zanikające w głąb kadru, poprowadzone przez całe zdjęcie. Dodatkowo, poprzez zbudowanie dwóch rzędów ciasteczek powstał drugi zestaw linii ukośnych. Zastanów się, jak zmieniłby się odbiór zdjęcia, gdyby ciasteczka ułożone zostały równolegle do krawędzi zdjęcia, zamiast po skosie? W jaki sposób Ty odbierasz tą fotografię? Jakie emocje w Tobie wzbudza?

Kształt

Jaka jest różnica pomiędzy kształtem a formą? Kształt jest dwuwymiarowy – posiada swoją wysokość i szerokość, ale nie uwzględnia głębi. Podstawowe kształty geometryczne to oczywiście kwadrat, trójkąt i koło, ale w naturze znajdziemy ogromne ich bogactwo (w ramach eksperymentu proponuję przyjrzeć się różnym owocom i warzywom w przekroju).

Miałam spory problem ze znalezieniem dobrego zdjęcia oddającego ideę kształtu w fotografii kulinarnej. Jedzenie nie jest dwuwymiarowe, natomiast takie złudzenie można osiągnąć, patrząc na nie pionowo z góry. Można w ten sposób uzyskać bardzo interesujący efekt, jak na zdjęciu poniżej:

Fotografia kulinarna - kształtFotografia kulinarna - kształt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

foto: chodta

Bardzo spodobało mi się to zdjęcie. Myślę że autor zdecydował się na takie ujęcie właśnie ze względu na ciekawy kształt owocu karamboli w przekroju. gdyby zdjęcie zostało zrobione pod kątem 45 stopni, kształt zdecydowanie straciłby na swojej wyrazistości. Jakie wrażenie to zdjęcie zrobiło na Tobie? Jak sądzisz, co by się stało, gdyby ciastko na zdjęciu było kwadratowe? Albo gdyby fotograf użył okrągłego talerza? Jak wpłynęło by to na kompozycję?

To dopiero pierwsza część tego artykułu. Druga część pojawi się w ciągu tygodnia, jej tematem będzie forma i faktura.

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do eksperymentowania z kompozycją. Na pewno efektem będą lepsze, bardziej przemyślane zdjęcia. Ja zaraz chwytam za aparat 🙂

PS. Chętnie zobaczę Twoje zdjęcia, na których wykorzystujesz linię i kształt! Możesz je zamieścić w komentarzach poniżej.

3 myśli w temacie “Kompozycja i elementy świetnego zdjęcia w fotografii kulinarnej, cz.1

 1. Bardzo fajny artykuł. Ja często kombinuje co i jak ustawić, robię dużo zdjęć, aby wybrać najlepsze. A ostatnio zakupiłam statyw na mojego lustrzaka i powoli go opanowuję 🙂

  Pozdrawiam serdecznie!

  Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s