Jaką śmietanę dodać do zupy? Jak zabielić zupę?

Jaką śmietanę dodać do zupy - słodką czy kwaśną?
Jaka śmietana do zupy – słodka czy kwaśna?

No właśnie – jakiej śmietany używacie do zabielenia zupy – słodkiej czy kwaśnej? A może jogurtu?

Jaką śmietanę dodaje się do zupy, słodką czy kwaśną?

No coż, w dużym skrócie – wedle gustu, czyli tak jak tobie i twojej rodzinie smakuje najbardziej.

Słodka śmietana (kremówka, min 30% tłuszczu) nadaje zupom bardziej łagodny, aksamitny, „luksusowy” smak. Ja zwykle dodaję ją do delikatnych zup warzywnych, np. kalafiorowej, jarzynowej, brokułowej.

Kwaśna śmietana (12% lub 18%) z kolej podkreśla kwaskowy smak zup, więc często dodaje się ją do ogórkowej, pomidorowej, żurku, szczawiowej. Ale tak jak wspomniałam, to tylko ogólne zasady, i można je swobodnie łamać. Na przykład, jeśli ogórkowa wyjdzie za kwaśna, można ją złagodzić dodając słodką śmietankę.

Osobiście lubię łagodniejsze smaki, więc większość zup zabielam słodką śmietaną.

Jeśli nie masz pewności która śmietana lepiej się sprawdzi w zupie, zrób szybki test. Do dwóch garnuszków odlej trochę zupy i wymieszaj z odrobiną śmietany żeby sprawdzić która lepiej smakuje.

Jest też jeszcze jedna opcja – zamiast zabielać cały garnek zupy, można śmietanę dodawać prosto na talerz, wtedy każdy może dodać tyle ile chce.

Czy do zupy można dodać jogurt naturalny zamiast śmietany?

Śmietana, nawet ta 12% do dietetycznych nie należy. Jeśli zależy Ci aby gotować niskokalorycznie, jogurt naturalny to dobra opcja. Zawartość tłuszczu nie ma raczej znaczenia, można nawet użyć jogurt 0%. Oczywiście tłuściejszy poprawia smak zupy, ale 0% też da radę i doda przyjemnego kwaskowego posmaku.

Bardzo ważne, aby jogurt wcześniej zahartować – inaczej się zwarzy w gorącej zupie i powstaną grudki (oczywiście nie jest to koniec świata i zupa nadal będzie się nadawać do jedzenia).

Jak zabielić zupę by się nie zwarzyła?

Zupa się zwarzy gdy śmietana jest za zimna a zupa za gorąca (a zwykle tak bywa bo śmietanę przecież trzymamy w lodówce). Jest na to jednak prosty sposób:

  1. Śmietanę wlej do większego kubka lub innego naczynia.
  2. Chochelką dolewaj powoli gorącą zupę, cały czas energicznie mieszając.
  3. Zawartość kubka wlej z powrotem do zupy.

Śmietana zahartowana w ten sposób nie powinna się zważyć, ale idealnie połączyć z zupą.

Ja dodatkowo zazwyczaj wyjmuję śmietanę z lodówki kiedy wstawiam zupę, aby się trochę ociepliła (ale i tak ją później hartuję).

Czy do zupy pasuje mleko kokosowe?

Kwestia gustu 🙂 Są przepisy, w których mleko kokosowe użyte jest celowo, np. w tym przepisie na zupę krem z dyni. Ja osobiście używam go w wielu innych zupach, zamiennie ze śmietaną kremówką (mleko kokosowe ma lekko słodkawy posmak). Dla mnie jest to świetna opcja wegańska, i dodawałam już mleko kokosowe do zupy ogórkowej, jarzynowej, czy botwinkowej. Mleko kokosowe ma swój specyficzny posmak, ale ilość jaką dodaję do zabielenia zupy nigdy nie jest wystarczająca, aby było mocno wyczuwalne.

Jeśli decydujesz się dodać mleko kokosowe do zupy, zwróć uwagę na zawartość tłuszczu (im tłustsze tym lepsze – chyba że wolisz bardziej dietetycznie), i koniecznie zahartuj je tak jak śmietanę.

Jaka jest Twoja ulubiona śmietany do zupy?

5 myśli w temacie “Jaką śmietanę dodać do zupy? Jak zabielić zupę?

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s