ABC kompozycji – zasada trójpodziału

Chcesz ożywić swoje zdjęcia? Wypróbuj tą bardzo uniwersalną i chyba najbardziej podstawową zasada, którą spotkasz nie tylko w fotografii, ale również w innych sztukach wizualnych. Na dodatek, w praktyce bardzo prostą do zastosowania. Chodzi tu oczywiście o zasadę trójpodziału.

Zasada trójpodziału.

Na początek trochę teorii (na podstawie Wikipedii):

Zasada trójpodziału jest kompozycyjną zasadą w sztukach wizualnych, takich jakmalarstwo, fotografia i design. Reguła stanowi, że należy wyobrazić sobie, że obraz podzielony jest na dziewięć równych części, przez dwie linie poziome oraz dwie linie pionowe, a najważniejsze elementy kompozycji powinny być umieszczone wzdłuż tych linii lub na ich przecięciu.

 A jak to wygląda w praktyce?

Zasada trójpodziału w fotografii

Kadr dzielisz na dziewięć części, tak jak na obrazku powyżej. Fotografowany obiekt oraz najważniejsze elementy zdjęcia starasz się rozmieścić w „mocnych” punktach. Zwróć uwagę również na wszelkie linie na zdjęciu. Najlepiej by było, aby biegły one wzdłuż tych dzielących zdjęcie na części. Niektóre aparaty, nawet ułatwią Ci zadanie 🙂 Na przykład mój Canon 450d (choć z pewnością również wiele innych cyfrowych lustrzanek) ma możliwość wyświetlania pomocniczych linii siatki na ekranie (funkcja „Live view”).

Na koniec garść przykładów ilustrujących wykorzystanie powyższej zasady.

Zasada trójpodziału - przykład 1
Foto: {link url="http://www.flickr.com/photos/santos/"}chotda{/link}
Zasada trójpodziału - przykład 2
Foto: {link url="http://www.flickr.com/photos/lacherylporter/"}La Cheryl{/link}
Zasada trójpodziału - przykład 3
Foto: {link url="http://www.flickr.com/photos/booleansplit/"}Robert S. Donovan{/link}

Serdecznie polecam Ci świadomie wypróbować tę zasadę, kiedy następnym razem sięgniesz po aparat. Rezultat bardzo przyjemne Cię zaskoczy 🙂

5 myśli w temacie “ABC kompozycji – zasada trójpodziału

 1. w pierwszej chwili pomyślałam … Gdzie są niby te linie w Canonie 450D? I właśnie uzmysłowiłam sobie, że nigdy nie fotografowałam niczego w trybie Live View…
  Czas spróbować. Dzięki za wskazówkę ;-))

  Polubienie

 2. Przyzna, że jestem kompletnym laikiem w robieniu zdjęć i nie mam o tym bladego pojęcia ale bardzo lubię prowadzić bloga więc by mi się taka wiedza przydała, na pewno wypróuję Twoją wskazówkę 🙂 dzięki!

  Polubienie

 3. Cześć.

  Te linie nie muszą być w aparacie.
  Mój model ich nie ma. Ważne, że są w głowie:) Ja robiąć zdjęcia mam przed oczami siatkę z „mocnymi punktami” mniej więcej i na podsatwie tego obrazu kadruję tak, jak mi odpowiada:)

  Pozdrawiam!

  Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s