Odkąd zaczęłam się interesować fotografią kulinarną, moją zmorą są zupy 🙂 Bardzo wiele zdjęć z zupą w roli głównej, które przeglądałam (w tym również moich) jest po prostu nudna a fotografowana zupa często wygląda płasko, co skutecznie psuje zdjęcie. Jako że problem dotyczy nie tylko mnie, postanowiłam się przyjrzeć mu bliżej i przygotowałam wskazówki, które mam nadzieję przydadzą się również Tobie.
Na potrzeby tego wpisu zupy podzieliłam na trzy rodzaje:
- zupy z dużą ilością „pływających” składników takie jak np. bogracz lub gulaszowa
- gęste zupy kremy o jednolitym kolorze, bez widocznych składników
- zupy przezroczyste, np. rosół
Zupy z dużą ilością „pływających” składników

Zupy tego rodzaju stanowią wyzwanie dla fotografa właśnie ze względu na bogactwo składników. Aby uzyskać ciekawe zdjęcie należy dobrze się zastanowić pod jakim kątem je wykonać i co chcemy wyeksponować, gdyż przy dużej ilości składników łatwo o wizualny „bałagan”. Taka zupa ma też zalety, które możemy wykorzystać. Wystające ponad powierzchnię zupy składniki będą odbijać światło, dzięki czemu zupa zyska teksturę, nie będzie płaska. Oczywiście należy zadbać o odpowiednie rozproszenie światła, aby składniki nie rzucały ostrych cieni.


Gęsta zupa krem
W tym wypadku fotograf staje przed całkiem innym wyzwaniem. Powierzchnia typowej zupy krem jest gładka, mówiąc potocznie „nie ma na czym oka zawiesić”. Wykonanie ciekawego zdjęcia w tym przypadku wymaga kreatywnego podejścia, a nade wszystko ciekawej stylizacji i dobrania odpowiednich dodatków. Na przykład na zdjęciu poniżej potencjalnie nudny temat – kremowa zupa została spryskana oliwą, i przybrana karmelizowaną cebulą, a całość podana jest w dopasowanej kolorystycznie dopasowanej miseczce oraz na ciekawym tle.

Można również pokusić się o nieco więcej dodatków, pamiętając, aby były one dopasowane kolorystycznie, jak na zdjęciu poniżej:

Zupy przezroczyste
W przypadku zupy przezroczystej, takiej jak np. rosół problem polega na tym że składniki opadają na dno lub pojedynczo pływają na powierzchni. W takim wypadku klucz to odpowiednie naczynie – najlepiej w miarę płytki talerz tak aby część składników wystawała ponda powierzchnię zupy. Innym sposobem na tego typu zupę jest prezentacja na łyżce, pozostawiając talerz z zupą w tle. Ciekawy wizualnie efekt uzyskamy również fotografując pod niskim kątem gorącą zupę – w ten sposób uchwycimy parę nad talerzem.

Na zdjęciu powyżej zupy jest na tyle mało, że składniki wstają nad powierzchnię. Kąt wykonania zdjęcia jest niski, dzięki czemu uchwycone zostało światło odbijające się na powierzchni, tworząc ciekawy efekt.
Poza tym mam jeszcze dwie wskazówki które są na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać fotografując w zasadzie dowolną zupę.
Ciekawy sposób podania
Każda zupa może wyglądać korzystanie, jeśli tylko jest podana w odpowiedni sposób. Kiedy brak Ci pomysłu na stylizację, zastanów się w czym jeszcze, oprócz talerza, możesz podać zupę. Następnym razem spróbuj wykorzystać inne naczynia, np. filiżanki lub przezroczyste szklaneczki.


Opowiedz historię
Zamiast pokazywać zupę, opowiedz jej historię. Pokaż z czego powstała. Postaraj się oddać nastrój – np. upalnego, leniwego letniego popołudnia. W ten sposób Twoje zdjęcia będą zdecydowanie bardziej angażujące.


Mam nadzieję że te przykłady i wskazówki były dla Ciebie inspirujące i pomogą Ci w robieniu jeszcze lepszych zdjęć!
Dziękuję za ten post!
Jeśli zagłębisz się w moje archiwum, dowiesz się, że robienie zdjęć zupie przyprawia mnie o zawrót głowy 🙂
PolubieniePolubienie