Lubicie pierogi? Ja bardzo! Moim faworytem są zdecydowanie pierogi ruskie, tym razem jednak postanowiłam wypróbować przepis na nadzienie z kaszą gryczaną. Pierogi wyszły bardzo smaczne, choć dałam mniej sera niż w przepisie (nie polecam, ja po prostu nie miałam więcej). Ale nie o nadzieniu chciałam pisać, chociaż jest „sercem” pieroga, tylko o cieście. Z doświadczenia wiem, że trudniej jest zrobić dobre ciasto niż dobre nadzienie…
Sama nie jestem ekspertem od ciasta na pierogi, ale nie obawiajcie się, ten przepis pochodzi od mojej Mamy 🙂 Mama oczywiście zarzekała się, że zawsze robi „na oko” i nie potrafiła mi podać proporcji ciasta, postanowiłam więc przyjechać i sama wszystko dokładnie zważyć. Przy okazji powstało 80 pierogów z trzema różnymi farszami, a ja nauczyłam się robić ciasto 🙂 Efekty i przepis poniżej:
Ciasto na pierogi. Pierogi z kaszą gryczaną |
- 1/3 szklanki gorącej wody *
- 1 szklanka mąki pszennej + do podsypania
- szczypta soli
- Nadzienie z kaszy gryczanej
- 100 g kaszy gryczanej (1 woreczek)
- 1 średnia cebula
- 150 g sera białego
- 1 jajko
- sól, pieprz
- oliwa do smażenia
- Zagotuj wodę w czajniku i odstaw do przestygnięcia. Powinna być gorąca, oczywiście tak aby się nie poparzyć wyrabiając ciasto. Na stolnicy usyp kopczyk z mąki, w środku zrób wgłębienie, dodaj sól. Do kopczyka wlej wodę i całość szybko zagnieć na miękkie i elastyczne ciasto. Ciasto należy wyrabiać jeszcze chwilę, aby powstały w nim drobne pęcherzyki (widoczne po przekrojeniu na pół). Gotowe ciasto powinno „odpocząć” w woreczku lub pod przykryciem około 20 minut. W tym czasie możesz przygotować nadzienie do pierogów.
- Kaszę ugotuj według przepisu na opakowaniu. Cebulkę pokrój drobniutko i podsmaż na oliwie na złoty kolor. W misce wymieszaj ostudzoną kaszę, ser biały, cebulkę i jajko. Wymieszaj dokładnie, dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Ciasto na pierogi rozwałkuj cienko i wycinaj kółeczka szklanką. Na każde nakładaj porcję farszu, oczywiście im więcej tym lepiej, byle dało się je zlepić 🙂 Pierogi wrzucaj na posoloną, wrzącą wodę. Poczekaj aż wypłyną na wierzch, po czym gotuj jeszcze około 3-4 minuty (w zależności od tego, jak grube było ciasto).
- Te pierożki najlepiej smakują polane zrumienioną cebulką ze skwarkami i oczywiście obowiązkowo z kefirem lub maślanką. Smacznego!
*Dla bezpieczeństwa ilość wody można nieco zwiększyć, a później dodać nieco mąki jeśli ciasto będzie zbyt klejące. Jeśli na samym początku dodasz za mało wody, ciasto wyjdzie twarde i trudno będzie uzyskać właściwą konsystencję.
Z podanych proporcji na ciasto wychodzi około 20 średniej wielkości pierogów