Kilka pomysłów na następną sesję fotografii kulinarnej

Jeśli fotografia kulinarna to Twoje hobby, prawdopodobnie pracujesz w pojedynkę – jesteś równocześnie fotogram, stylistą i kucharzem. Z doświadczenia wiem, że przygotowanie sesji w pojedynkę potrafi zająć sporo czasu. Warto więc go efektywnie wykorzystać.

Pozwól że zadam Ci pytanie. Ile zdjęć wykonujesz podczas jednej sesji? Jedno? Kilka? Kilkanaście? Ilu różnych rzeczy próbujesz?

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na uzyskanie satysfakcjonującego zdjęcia podczas kolejnej sesji.

Ujęcia poziome i pionowe

Zamiast zastanawiać się, czy lepszy będzie kadr poziomy czy pionowy, po prostu wykonaj oba. Zastosowanie tej bardzo prostej zasady prowadzi do uzyskania dwóch zupełnie różnych zdjęć.

Pierogi z nadzieniem z buraków - kadr poziomy. Obiektyw 50mm, f/2.8
Pierogi z nadzieniem z buraków - kadr pionowy. Obiektyw 50mm, f/1.8

Kąt fotografowania

Kolejna bardzo prosta zmiana, która może prowadzić do drastycznie różnych zdjęć. Postaraj się spojrzeć na swój obiekt z innej perspektywy, zmieniając kąt fotografowania. Obejrzyj swój obiekt z każdej strony o ile warunki na to pozwalają.

Pierogi z nadzieniem z buraczków. Ujęcie na poziomie obiektu (<20°). Obiektyw 50mm, f/1.8
Pierogi z nadzieniem z buraczków. Ujęcie na poziomie 45°. Obiekty 50mm, f/2.8
Pierogi z nadzieniem z buraczków. Ujęcie "z nad głowy" (90°). Obiektyw 50mm, f/1.8

 

Przysłona

Zmiana wartości przysłony również prowadzi do różnych efektów, chociaż może nie tak drastycznych, jak w poprzednich przypadkach. Korzystając ze statywu będziemy mogli na tym samym ujęciu porównać wyniki.

Obiektyw 50mm, f/5.0
Obiektyw 50mm, f/1.8

Zastosowanie porad zawartych tutaj to kwestia zmiany kilku ustawień podczas sesji. Zajmuje to na prawdę niewiele czasu, w porównaniu z przygotowaniem całej sesji. Spróbuj przy następnej okazji, a efekty pozytywnie Cię zaskoczą.

ps. w sesji wzięły udział pierogi z buraczkami, przepis już wkrótce. Tymczasem zapraszam na pierogi z kaszą gryczaną!

5 myśli w temacie “Kilka pomysłów na następną sesję fotografii kulinarnej

  1. Bardzo pomocne! Ja co prawda stosuję się do rad tu zawartych od dawna ( z mniejszym lub większym sukcesem! :D), jednak uważam, że dla każdego fotografa amatora Twój post powinien być podstawą. Prosto, wyczerpująco, bez zbędnych danych technicznych. No i zdjęcia doskonale ilustrują tekst. Dziękuję i czekam na więcej! 🙂

    Polubienie

    1. Masz rację, że to takie podstawy podstaw, ale ja do tego doszłam z czasem więc pomyślałam że osobom początkującym się przyda. A więcej na ten temat już wkrótce 🙂

      Polubienie

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s