Wigilijną kapustę z grzybami można przygotować na wiele sposobów. W tradycyjnym przepisie występuje niewiele składników, ale kluczem jest, jak zwykle, odpowiednie doprawienie. Tajemnicą mojego ulubionego przepisu na kapustę z grzybami jest zasmażka i suszona żurawina. Suszona żurawina wspaniale przełamuje kwaskowy smak kapusty, i kompnuje się z nią idealnie.
W kapuście z grzybami najbardziej lubię to, że można ją przygotować wcześniej i zamrozić, a w Wigilię (lub Sylwestra) tylko odgrzać. Chyba przy wszystkich kapuścianych daniach sprawdza się zasada, że im więcej razy odgrzewane, tym lepsze 🙂 Kocham ją również za uniwersalność – może być dodatkiem do mięsa, nadzieniem pierogów, kulebiaka czy wytrawnej tarty.
Tym z Was którzy są otwarci na eksperymenty i nowe smaki, chciałam również polecić mój hit zeszłorocznych świąt – zupę grzybowo pomidorową. Nieskromnie powiem że jest obłędna 🙂 Tymczasem zapraszam na kapustę z grzybami!
- 1 kg kapusty
- 100 g suszonych grzybów
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka mielonego kminku (uwielbiam kmniek i zawsze dodaję go więcej)
- 100 g suszonej żurawiny
- 1/2 l bulionu warzywnego
- oliwa do smażenia
- 3 łyżki masła
- 1 łyżka mąki pszennej
- liść laurowy, ziele angielskie
- 1 łyżka siekanej natki pietruszki
- sól, pieprz
- Grzyby zalewam szklanką gorącej wody i odstawiam na okło 20 minut pod przykryciem. Kapustę plukam pod zimną wodą i sprawdzam czy nie jest za kwaśna, jeśli tak czynność powtarzam, następnie odciskam nadmiar wody.
- W granku rozgrzewam 2 łyżki oliwy lub oleju, na którym podsmażam cebulę oraz rozgnieciony czosnek. Gdy cebulka się zeszkli dodaję kapustę, liść laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego, oraz kminek. Całość zalewam bulionem i gotuję na małym ogniu około 30 minut, mieszając od czasu do czasu.
- Podczas gdy kapusta się gotuje odcedzam grzyby i siekam je drobno. Wody w której moczyły się grzyby nie wlewam ale dodaję do gotującej się kapusty. Posiekane grzyby oraz suszoną żurawinę dodaję do garnka z kapustą.
- Kapustę z grzybami dalej duszę na malym ogniu. Z masła i mąki przygotowuję zasmażkę. Kiedy prawie cała woda wyparuje dodaję zasmażkę, mieszam dokładnie i podrzewam całość jeszcze przez chwilę. Na koniec dodaję natkę pietruszki, doprawiam solą i peprzem. Smacznego!
A jakie jest wasz ulubione świąteczne danie z kapusty: kapusta z grzybami, kapusta z grochem czy może bigos?
zapachniało świętami!
bez kapusty z grzybami u mnie w domu święta nie istnieją.
PolubieniePolubienie
O mniamku, to jest pyszność wigilijna. Wygląda wspaniale!:)
PolubieniePolubienie