Jak i gdzie założyć blog w 2021 roku?

A konkretnie, jak i gdzie założyć bloga kulinarnego? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym wpisie.

Jeśli blog to głównie twoje hobby i internetowy zeszyt z przepisami, niekoniecznie chcesz inwestować w niego pieniądze (przynajmniej nie od początku). Dobra wiadomość jest taka, że nadal istnieją stabilne platformy na których za darmo możesz założyć blog.

Jak to było kiedyś…

Kto pamięta blogi na Onecie, albo na Blox.pl? Kiedyś te dwie platformy były bardzo popularne wśród polskich blogerek kulinarnych, głównie dlatego że były polskie i… darmowe. 🙂

Obie platformy zostały zamknięte kilka lat temu, co zmusiło blogerów do przeniesienia bloga gdzie indziej (lub zamknięcia). Mój wniosek stąd taki, że wybierając platformę dla swojego bloga, warto zwrócić uwagę na to, jaka firma za nią stoi.

Najlepiej aby firma do której należy platforma blogowa zajmowała się głównie stronami internetowymi (blogami, i nie tylko). Dzięki temu są większe szanse że sama platforma będzie rozwijana w przyszłości, i mniejsze ryzyko że firma postanowi ją zlikwidować. No dobrze, to jaki masz wybór jeśli chcesz założyć bloga w 2021 roku?

Gdzie najlepiej założyć blog (kulinarny i nie tylko)? Gdzie założyć blog za darmo?

1) WordPress.com

WordPress.com – strona główna

Wiele tutoriali w Internecie poleca WordPress, ale na własnym hostingu. Wiele osób jako zaletę przedstawia pełną swobodę i możliwość instalacji dowolnych wtyczek i motywów. Tak, jest to zaleta ale tylko dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Osobiście nie polecam tego rozwiązania dla początkujących, chyba że interesujesz się technologią i masz ochotę nauczyć się jak samodzielnie zainstalować blog, wtyczki i motyw, jak go zoptymalizować i zabiezpieczyć. Na szczęście wszystkie te rzeczy dostajesz od ręki zakładając konto na WordPress.com. Po założeniu konta, musisz tylko zdecydować czy chcesz używać własnej domeny, wybrać plan i motyw, a potem po prostu zaczynasz pisać 🙂

W darmowym planie nie można instalować własnych motywów i wtyczek. Osobiście nie uważam że jest to wada, zwłaszcza dla początkujących. WordPress.com ma mnóstwo wbudowanych funkcji, które wymagały by wtyczek gdybyś instalowała WordPress na własnym serwerze. Jeśli chodzi o motywy, darmowy plan daje Ci wybór kilkudziesięciu skórek, które możesz modyfikować wybierając własne kolory, czcionki i dodając swoje logo.  

Jeśli w przyszłości stwierdzisz że chcesz przenieść blog na własny hosting, nie będziesz mieć z tym problemu – WordPress.com używa tego samego oprogramowania WordPress, które możesz ściągnąć za darmo – dzięki temu przeniesienie danych jest bardzo proste.

WordPress.com oferuje darmowy plan i kilka płatnych. Darmowy plan nie pozwala na podłączenie własnej domeny (za darmo otrzymujesz adres z końcówką .wordpress.com), ale decydując się nawet na najtańszy płatny plan pierwszy rok abonamentu za domenę jest gratis (jeśli kupujesz nową domenę).

Darmowy plan ma kilka ograniczeń:

  • limit przestrzeni dyskowej to 3GB (15GB na Bloggerze). W porównaniu z Bloggerm to dużo mniej, ale osobiście po kilku latach prowadzenia bloga i ponad dwustu wpisach przy średnio 2 zdjęciach na wpis, zużyłam do tej pory kilkaset megabajtów i daleko mi do limitu.
  • WordPress.com może emitować własne reklamy na Twojej stronie.

2) Blogger

Blogger.com – strona główna

Blogger to darmowa platforma blogowa za którą stoi Google. Założenie bloga jest bardzo proste i w pełni darmowe. (Blogger w ogóle nie oferuje płatnych planów – nawet własną domenę można podłączyć bez dodatkowych opłat.) Jedyne co musisz mieć to konto Google.

Blogger oferuje łatwą integrację z usługami Google, w szczególności Adsense i Analytics. Adsense to platforma reklamowa dzięki której możesz zamieszczać reklamy na swoim blogu.  Google Analytics to usługa dostarczająca statystyki dla stron internetowych. Jako że obie są na tej samej platformie integracja jest uproszczona. (Dla porównania w darmowym planie WordPress.com masz dostęp do wbudowanych statystyk, a dopiero w płatnych możesz połączyć Google Analytics).

Wygląd to kwestia gustu, ale moim zdaniem blogi na platformie Blogger nie wyglądają profesjonalnie, i ogólnie rzecz biorąc są do siebie dość podobne. Dla mnie jest to wada, ale być może dla Ciebie nie, więc polecam sprawdzić to osobiście. Jeśli znasz HTML i CSS istnieje opcja dodatkowej personalizacji.

Z tego co wiem Blogger nie oferuje dodatkowych funkcjonalności i integracji z innymi usługami. Dla początkującego blogera to niekoniecznie problem, a wręcz może być zaletą. Jeśli zamierzasz prowadzić bloga wyłącznie hobbystycznie, w ogóle bym się tym nie przejmowała.

Google to gigant, ale w platforma blogowa Blogger to jedynie dodatkowa usługa, na której Google nie zarabia zbyt dużo, więc jest ryzyko że zostanie ona zamknięta pewnego dnia. (Oczywiście to ryzyko istnieje z każdą usługą, ale Google w przeszłości zamknął wiele projektów, które nie przyczyniały się znacząco do zysków firmy).

Wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania?

Spotkałam się z opiniami że blog na Bloggerze lepiej pozycjonuje się w Google, natomiast nie widziałam na to konkretnych dowodów.

To w końcu gdzie założyć blog kulinarny?

Jeśli cena jest głównym kryterium, wybór jest prosty – Blogger oferuje w pełni darmową usługę. Największym jego minusem wg mnie jest wygląd bloga i mało rozwinięty edytor.

Jeśli chcesz blogować za darmo i nie zależy ci na podłączeniu własnej domeny (albo możesz zainwestować około 15PLN miesięcznie w płatny plan), wybierz WordPress.com. Otrzymasz fajniejsze szablony, nowoczesny edytor i zaawansowane możliwości rozbudowy bloga w przyszłości.

Swojego pierwszego bloga kulinarnego założyłam lata temu na Bloggerze. Nie było to trudne, ale nie byłam z niego do końca zadowolona – nie podobał mi się mały wybór szablonów niskiej jakości (blog na Bloggerze można rozpoznać na pierwszy rzut oka) i możliwości edytora tekstu (był bardzo podstawowy).

Mimo że sama jestem profesjonalnym grafikiem i developerem, Fotografię od Kuchni prowadzę na WordPress.com, bo szkoda mi czasu na ustawianie i konfigurowanie wszystkiego samemu🙂 Oryginalnie założyłam blog na własnym hostingu, ale po jakimś czasie miałam dość zawracania głowy z utrzymaniem i bezpieczeństwem. Przez kilka lat strona była na darmowym planie i byłam w pełni zadowolona.

Prawda jest taka że ciężko jest podjąć złą decyzję jeśli chodzi o wybór platformy – w blogowaniu najważniejsza rzecz to regularne pisanie i publikowanie treści. Obie platformy o których piszę na to pozwalają. Jeśli po przeczytaniu tego wpisu nadal nie wiesz co zrobić, możesz za darmo wypróbować obie, lub zdecydować losowo. Nie polecam spędzania godzin na googlowaniu wad i zalet najlepszej platformy – taka nie istnieje 🙂


Masz pytania lub własne doświadczenia odnośnie wyboru platformy blogowej? Pisz a postaram się odpowiedzieć w komentarzach 🙂

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s