Wpis o tym, jak zabielić zupę cieszy się ogromnym powodzeniem, więc pomyślałam że może zainteresuje Was też notka o zagęszczaniu zup. Tak się składa że jest to również idealny temat na zimę, kiedy zwykle wolimy zupy bardziej treściwe! Na zagęszczenie zupy jest kilka sprawdzonych sposobów, które można stosować zamiennie w zależności od rodzaju zupy i upodobań.

1. Jak zagęścić zupę mąką
To chyba jedna z najprostszych metod, obok zagęszczania śmietaną, a przy tym bardzo uniwersalna bo pasuje do bardzo wielu zup, np. ogórkowej, gulaszowej, czy zupy strogonow.
Jak zagęścić zupę mąką?
W kubeczku rozprowadź mąkę z zimną wodą lub śmietaną albo mlekiem, tak aby nie było grudek. Dodajemy do zupy pod koniec gotowania. Zdejmij zupę z palnika, i powoli wlewaj mąkę, cały czas mieszając delikatnie zupę, aby nie powstały grudki. Po dodaniu mąki wstaw zupę z powrotem na palnik, i zagotuj.
2. Zagęszczanie zupy zasmażką
Zasmażka to po prostu mąka plus tłuszcz! Do dietetycznych nie należy, ale zdecydowanie poprawia smak. Pasuje do bardzo wielu zup, osobiście uwielbiam ją w kapuśniaku!
Jak zrobić zasmażkę?
Przyznaję bez bicia – zwykle robię na oko, ale opieram się na bazowej proporcji, która wynosi 1 łyżka tłuszczu (roztopionego masła, smalcu, oleju, oliwy), na 1 łyżkę mąki (pszennej, razowej). Taka ilość wystarcza na około pół litra zupy, więc ilość masła i mąki należy zwiększyć proporcjonalnie, np. na 2 litry zupy, użyjesz 4 łyżki tłuszczu i 4 łyżki mąki.
Zasmażkę zawsze przygotowujemy osobno i dodajemy do zupy na koniec. Tłuszcz podgrzewam w małym rondlu, po czym wsypuję mąkę i cały czas mieszam, tak aby pozbyć się wszelkich grudek – masa powinna być idealnie połączona i gładka. Podgrzewam jeszcze chwilę aż zasmażka nabierze złotego koloru (pilnuję i mieszam!), po czym wyłączam i odstawiam.
Nie dodajemy gorącej zasmażki do gorącej zupy! W praktyce wygląda to tak, że zasmażkę przygotowuję w momencie kiedy wstawiam zupę – w ten sposób zdąży wystygnąć. Kiedy zupa jest prawie gotowa wlewam chochlę do rondla z zimną zasmażką i mieszam energicznie, do połączenia (tak aby nie było grudek). Całość wlewam do garnka z zupą.
3. Zagęszczanie zupy żółtkiem
Żółtka delikatnie zagęszczają zupę i w porównaniu do innych opcji są w miarę dietetyczne. Sprawdzą się świetnie w delikatych zupach typu jarzynowa czy szczawiowa.
Jak zagęścić zupę żółtkiem?
Pod koniec gotowania odlej 2 łyżki zupy do kubeczka i lekko przestudź. Oddziel białko od żółtka. Żółtko dodaj do kubeczka z zupą i energicznie wymieszaj. Całość wlej z powrotem do garnka z zupą. Po dodaniu żółtka zupy już nie zagotowujemy.
4. Zagęszczanie zupy serem
Jedna z bardziej kalorycznych metod, za to nadrabia smakiem 🙂 Zwykle w tym celu używa się sera żółtego, mascarpone, lub topionego (lub ich mieszanki, np. zupa z serkiem topionym, posypana dodatkowo tartym serem żółtym przed podaniem).
Jak zagęścić zupę serem?
Ser żółty, zwłaszcza ten o wyrazistym smaku nadaje się świetnie do zupy szpinakowej lub cebulowej. Można też pójść na całość i przygotować zupę serową 😉 Ser żółty (tarty na drobnych oczkach) zwykle dodaje się indywidualnie na talerz, tuż przed podaniem, ilość wedle uznania.
Ser mascarpone pasuje idealnie do zup kremów – nada im wyjątkowego, aksamitnego smaku. Dobrze się sprawdzi w pomidorowej lub kremie z groszku. Mascarpone dodajemy zwykle na samym końcu, tuż przed zmiksowaniem zupy. Ilość wedle gustu, ale ponieważ serek mascarpone jest bardzo tłusty, zwykle nie potrzeba go wiele. Zacznij od małej ilości (1-2 łyżki), zmiksuj i spróbuj zanim dodasz więcej.
Serek topiny to kolejny pomysł na zagęszczenie zup-kremów, np. grzybowej, brokułowej, cukiniowej, czy też kremu z pora. Serek topiony, najlepiej rozdrobniony, dodajemy do gorącej zupy na samym końcu, już po zdjęciu jej z ognia. Mieszamy dokładnie aż cały się rozpuści, tak aby nie było grudek. Jesli chodzi o ilość, ja zwykle dodaję jedną kostkę ( 100g), oczywiście można mniej lub więcej wedle uznania.
5. Miksowanie
To chyba najbardziej dietetyczna metoda. Tutaj po prostu pod sam koniec gotowania nabieramy chochlę lub dwie gorącej zupy z garnka do blendera kielichowego (ostrożnie!) i miksujemy na gładko, po czym przelewamy z powrotem do garnka z zupą. Jeśli nie masz blendera kielichowego, można też użyć ręcznego – w tej sytuacji odlewasz zupę do osobnego naczynia, miksujesz, i przelewasz z powrotem do garnka.
Możesz też zmiksować całość – w ten sposób otrzymasz zupę krem. 🙂
6. Jak zagęścić zupę śmietaną
Dodatek śmietany nie tylko lekko zagęszcza zupę, ale też dodaje unikalnego smaku. Śmietany nie dodajemy bezpośrednio do garnka z zupą – trzeba ją najpierw zahartować. Aby to zrobić odlej chochlę gorącej zupy do kubka i lekko przestudź. Następnie dodaj do kubka śmietanę (w temperaturze pokojowej) ciągle mieszając. Całość przelej do garnka z gorącą zupą.
Jeśli zastanawiasz się jaką śmietanę najlepiej dodać do zupy, to przygotowałam na ten temat osobny wpis. 🙂
Twoja kolej
Ciekawa jestem jakie są Twoje ulubione sposoby na zagęszczanie zupy? Wolisz te dietetyczne, czy nie przejmujesz się dodatkowymi kaloriami? A może coś pominęłam? Daj znać w komentarzu!